Bądź SPOKO! 30 dobrych uczynków, które nadadzą sens Twojemu życiu.

Czasami budzę się rano i uderza mnie przerażająca myśl: Jaki jest sens życia!? Skupiłam się bardzo na sobie, ale w taki trochę niezdrowy sposób, który sprawił, że często czuję się pogubiona w tym, czego chcę i do czego zmierzam. Może to wynikać poniekąd z faktu, że przez większość mojego życia nauczona byłam robić wszystko dla innych i pod innych, dlatego zadowalanie siebie nie sprawia mi satysfakcji. Za każdym razem, gdy coś osiągam, szybko przestaje mnie to cieszyć. Dopada mnie kryzys egzystencjalny, że może w życiu chodzi o coś więcej niż wygodę, branie, kupowanie, gromadzenie i skupianie się na swoich przyjemnościach. Że może warto zacząć robić coś dobrego DLA INNYCH. Wielokrotnie już czytałam, że pomaganie innym, pomaga nam samym, w osiąganiu satysfakcji w życiu. Dlaczego by więc nie spróbować?

Najważniejsze to ustalić jedną bardzo ważną zasadę: Daję, nie oczekując niczego w zamian.

Jeśli chcesz napisać do kogoś kartkę – NIE OCZEKUJ odpowiedzi. Jeśli chcesz posłać komuś uśmiech na ulicy – NIE OCZEKUJ odwzajemnienia. Chcesz pomóc komuś, kto tego potrzebuje – NIE OCZEKUJ fanfarów i gestów wdzięczności. Po prostu zrób to dlatego, że chcesz i czujesz, że jest to dobre.

Lista dobrych uczynków

 1. Napisz wiadomość-komplement do 3 osób, które masz na fb
 2. Pomóż koleżance, która niedawno urodziła dziecko – ugotuj obiad, zrób pranie lub po prostu zajmij się maleństwem, aby mama mogła się zdrzemnąć.
 3. Zrób porządek w szafie i oddaj niechciane ciuchy potrzebującym.
 4. Nie kupuj zwierząt na prezent – zaadoptuj.
 5. Przejdź na wegetarianizm.
 6. Wyślij kartkę do kogoś bliskiego i powiedz za co jesteś mu/jej wdzięczna.
 7. Ustąp komuś miejsca w tramwaju/autobusie. (komukolwiek)
 8. Przepuść w kolejce kogoś, kto ma zaledwie kilka rzeczy w koszyku.
 9. Zostaw wysoki napiwek naprawdę miłej kelnerce/kelnerowi.
 10. Wrzuć napiwek do słoika z napiwkami (głównie w kawiarniach bez obsługi kelnerskiej)
 11. Pogódź się z kimś i już nigdy nie wracaj do tematu spornego.
 12. Uśmiechnij się do kogoś na ulicy. (po prostu)
 13. Przepuść samochód czekający na skrzyżowaniu lub wpuść kogoś do kolejki na światłach.
 14. Zaproś do siebie na kawę sąsiadkę, która wiesz, że jest sama.
 15. Sprzątaj po swoim psie.
 16. Odnieś tacę ze swoimi naczyniami w restauracjach samoobsługowych.
 17. Zgłoś się na wolontariusza.
 18. Oddaj krew, a otrzymaną czekoladą podziel się z bezdomnym.
 19. Zgłoś się jako dawca szpiku kostnego.
 20. Zaproponuj zajęcie się czyimś psem lub kotem przez święta.
 21. Odłóż telefon na czas spotkań ze znajomymi.
 22. Upiecz ciasto i przynieś do pracy.
 23. Zaproś przyjaciółkę na obiad (w sensie, że Ty stawiasz 🙂 )
 24. Zostaw miły komentarz na nowopostałym blogu (każdy początkujący bloger cieszy się z pierwszych komentarzy najbardziej, pamiętacie?:)
 25. Odpowiedz na czyjąś wiadomość na forum (czasami ludzie zwracają się z jakimś dręczącym ich problemem, a jedyne co dostają wzamian to uszczypliwe komentarze – ja regularnie udzielam się na stronie https://www.experienceproject.com/)
 26. Porozmawiaj ze swoją młodszą siostrą/siostrzenicą/bratem/bratankiem – oni na prawdę chcą być wysłuchani i zrozumieni, a nie ze wszystkim mogą/chcą się zwrócić do rodziców (chyba każdy z nas to pamięta?)
 27. Wyluzuj – nie wprowadzaj nerwowej atmosfery.
 28. Podaruj własnoręcznie zrobiony prezent.
 29. Pójdź po kolacji/obiedzie na spacer zamiast przesiadywać przed telewizorem.
 30. Bądź miła dla innych, także dla siebie!

Oczywiście czasami sobie myślę, że to wszystko jest bez sensu i co to zmieni, że ja będę inna, milsza i pomocna. Ale moja naiwność każe mi wierzyć, że dobro powraca, bo ludzie chcą być mili i częściej się uśmiechać. Niektórych po prostu życie niemile doświadcza, czują się sfrustrowani, przepracowani, rozczarowani lub zawiedzeni. Ale w dobie internetu i daleko posuniętej technologii, czy to właśnie uśmiech, miłe słowo czy poklepanie po plecach nie jest ponadczasowe?

Więcej inspiracji znajdziecie pod TYM LINKIEM.

Related Posts

13 Comments

 • Fajny pomysł. Na pewno się do wybranych dziesięciu chęcią zastosuję, bo mi to się na prawdę przyda 🙂 Może 3, 8, 12, 13, 21, 22, 23, 27, 29, 30 🙂

  • To ja trzymam kciuki, żeby się udało 🙂

 • Ale fajny wpis… Oj mnie samej się łezka zakręciła, bo pamiętam wiele świąt. Wiele z nich podobnych, a całkiem innych.
  Postaram się wybrać swoje minimum 10 z Twojej listy 🙂 Stosuje 12 już od bardzo dawna. Uwielbiam miny ludzi – są bezcenne 😉 Nie pamiętam, ćzy widziałam to w jakimś programie czy filmie, żeby uśmiechać się do nieznajomych. Może akurat trafi na kogoś, kto ten uśmiech otrzymał już bardzo dawno.

  • Na swoim przykładzie muszę stwierdzić, że gdy ktoś obcy usmiechną się do mnie, zaraz poprawiał mi się nastrój 😉

 • Święta potrafią być koszmarem jeśli do tego dopuścimy. Ludzie zmęczeni przygotowaniami wpadają w furię. Przy wigilijnym stole padają głupie pytania bo nie spełniło się czyiś oczekiwań. Czasami lepiej to wszystko odpuścić i rzeczywiście zrobić coś dobrego. Dobre uczynki z listy polecam sprawiać na codzień, nie tylko od święta, bo wtedy świat będzie lepszy 🙂

  • Ale święta są dobrym momentem, by zacząć te uczynki wprowadzać w życie 😉

 • Wpis mocno uderza w emocje, chyba każdy z nas miał takie trudne święta… Ja w ogóle nie lubię świąt. Od dawna marzę o samotnych świętach najlepiej na Fidżi. Zastanawiam się czy faktycznie istnieją sposoby na to by święta jakoś odczarować na lepsze…? Lista, którą podajesz jest bardzo dobra, ale nie powinna być tylko aktualna “od święta”. Powinniśmy robić dobre uczynki każdego dnia, nie tylko w czasie świąt. Powinniśmy po prostu liczyć się z innymi ludźmi, przede wszystkim z tak delikatną materią jaką są emocję. Wiele zła bierze się przecież na świecie ze zranionych uczuć. Czasem jednak trudno być ponad to- zawsze jednak warto próbować zrozumieć. A umiejętność dawania bezinteresownie, jest chyba najwyższym świadectwem dojrzałości i miłości. Dobrze, że zwracasz uwagę na to, że nie powinniśmy za swoje dobro niczego oczekiwać. Szczere intencje są tylko wtedy kiedy wynikają z potrzeby serca, a ono nie wystawia rachunków.

  • Pięknie powiedziane! I absolutnie zgadzam się z tym, że powinnismy się liczyć z innymi ludźmi na codzień. Ja zawsze staram się zachowywać w ten sposób, także nawet jeżeli nie robię codziennie dobrych uczynków, to przynajmniej wiem, że nikomu nie sprawiam krzywdy swoim zachowaniem.

 • Wiele z tych dobrych uczynków popełniam niemal codziennie. Myślę, że w te Święta zrobię dobry uczynek dla siebie i naprawdę, ale to naprawdę przestanę dogadzać innym i sama się zrelaksuję 🙂

 • Zainteresował mnie bardzo pomysł z wegetariańskimi świętami. 🙂 Ciekawe ilu rybkom w ten sposób ocalilibyśmy życie…
  Od siebie dodałbym chyba pomysł podchwycony od żony. W wigilie zawsze wychodziła na Krakowski rynek i rozdawała czekolady bezdomnym. Na początku wydawało mi się to dziwne, przecież chleb, makaron i konserwy to jest to czego Ci ludzie potrzebują! No tak, tylko, że makaron i konserwy Ci ludzie mogą dostać każdego dnia. A teraz są święta! 🙂
  Dawid

  • Reply

  Dobre uczynki warto robić zawsze, a święta są doskonałą okazją, żeby zacząć je czynić

 • Ehh, niestety bywa tak że rodzina potrafi zranić i problemy rodziców mają na nas ogromny wpływ mimo że jesteśmy już dorosłe..I feel U :*
  Co do uczynków to lista ta powinna obowiązywać cały rok a nie tylko od Święta! Wiem nierealne ale czy świat nie byłby wtedy lepszym miejscem? 😉

 • Większość uczynków spełniona! A pomysł z rozdawaniem ciastek/pierników naprawdę się sprawdza. Niby nic wielkiego a tyle radości! 🙂
  Spokojnych, pogodnych świąt!

Leave a comment

Hey, so you decided to leave a comment! That's great. Just fill in the required fields and hit 'submit'. Note that your comment will need to be reviewed before it's published.